loading...

کلینیک گیاهپزشکی راه سبز آذرشهر

چگونه با پرورش زالو پولدار شویم؟ اگر به دنبال یک کار تولیدی سالم هستید و به اندازه کافی هم صبور هستید، از این شغل غافل نشوید. «پرورش زالوی طبی HIRUDO MEDICINALISS» حرفه‌ای است ک

پرورش زالو، زالو درمانی و کسب درآمد با پرورش زالو

ضیا نجفی بولحسنی بازدید : 2687 جمعه 22 بهمن 1395 نظرات (0)

چگونه با پرورش زالو پولدار شویم؟

اگر به دنبال یک کار تولیدی سالم هستید و به اندازه کافی هم صبور هستید، از این شغل غافل نشوید. «پرورش زالوی طبی HIRUDO MEDICINALISS» حرفه‌ای است که چند وقتی است در  ایران سروصدا کرده است؛ اگر چه عمر آن به سالها پیش و قبل از انقلاب برمی‌گردد.

در جدول زیر انواع گونه های زالو و تغذیه  آنها آورده شده است.

ردیف گونه شیوه تغذیه
۱ آکانتوبدلیدها انگل ماهی
۲ برانشیوبولیدها همه چیز خوار و دارای میزبانی وسیع

 

 

۳ رینکوبدلید کم تاران آبزی و لارو حشرات ، نرم تنان و حتی برخی ماهیها
۴ آرهینکوبدلیدا خونه مهره داران
۵ پیسیکولیدها ایزوپودهای دریایی و اختاپوس
۶ گونه اسب (هموپیس سانگی سوژا) کرم خاکی و ماهیان
۷ زالوی طبی آمریکا،ماکروبدلادکورا قورباغه های باردار و وزغها در بهار و از پستانداران در پاییز

 

 

۸ هیرودومدیسینالیس و هیرودووربانا در ماههای اول از دوزیستان و در سن بلوغ از پستانداران همچون گراز ، گاومیش، انسان و …

 

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

ایران یکی از کشورهای مستعد پرورش این کرم طبی است.

از بین ۶۵۰ گونه زالو تنها ۱۵ گونه از آنها کاربرد پزشکی دارند.

حضور بیش از ۴۰ گونه زالوی آب شیرین در ایران گزارش شده است.

به طور عملی از هر زالو حداکثر ۱۰۰ نوزاد (لارو) تولید می شود 

از مشخصه های زالوی هیرودومدیسینالیس نقطه های سبز مایل به سیاه در ناحیه شکمش است.

بدن زالو به حدود ۳۴ Segment (حلقه) تقسیم شده است.

زالو به صورت همزمان دارای اندام جنسی نر و ماده میباشد که البته در بدو تولد فقط دارای اندام جنسی نر میباشد.

زالو ها دارای حدود ۱۱ جفت کیسه بیضه میباشند (در بند های ۱۲ تا ۲۴ و در هر بند ۲ جفت)

زالو ها دارای ۲ کیسه تخم و ۲ تخمدان در بند ۱۱ میباشند.

در مواردی که زالو احساس آرامش نکند ممکن است تا ۹ ماه اقدام به تخم ریزی نکند

دارای ۳تا ۴یا ۵ جفت چشم میباشند تعداد چشم ها و ترتیب یا نحوه قرار گرفتن آنها در گونه های مختلف گوناگون میباشد.
 اندام های حسی روی سر زالو آن را قادر میسازد که تغییرات شدت نور و دما و ارتعاش را تشخیص دهد.
گیرنده های شیمیایی روی سر زالو حس بویایی را ایجاد میکند
 زالوها نسبت به حرکت در آب بسیار حساس میباشند و فعالیت آنها در شب و زمانهای بارانی به اوج خود میرسد.

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

آیا میدانستید برای اولین بار زالو درمانی در قبور فراعنه مصر و در نقاشی های روی آن یافت شده است آیا میدانستید هیتلر برای درمان سردرد های آنی خود از زالو درمانی استفاده میکرده است ایا میداسنتید در حدود سال ۱۸۷۰ فرانسه ۴۱ میلیون زالو به کشور خود وارد کرده است آیا میدانستید بعد از دوره رنسانس در اروپا مردم به مرداب ها و تالاب ها رفته و گونه های اصیل زالو را به انقراض رسانده اند و از حدود دویست سال پیش شروع به حرفه پرورش و تکثیر زالو کرده اند آیا میدانستید زالو در اروپا و انگلیس و فرانسه در داروخانه ها با تجویز پزشک موجود است آیا میدانستید اولین بار لینه زالو را در رده های علمی نام گذاری کرده است آیا میدانستید سه گونه زالو مورد تایید FDA  میباشد و دو گونه آن بوم ایران است

سوددهی پرورش زالو حدودا 60 درصد می باشد. بسیار مهم است که بدانید درآمد پرورش زالو در کشورهایی مانند روسیه و انگلیس و آلمان از درآمد نفتی کشور ایران بیشتر است. قیمت فروش زالو در آمریکا حدودا ۶ دلار و در کشورهای اروپایی ۳ تا ۴ دلار است.

صادرات زالو را به دو صورت می توان انجام داد یکی صادرات خود زالو به کشورهای دیگر و دومی صادرات مواد دارویی حاصل از آنزیم های زالو.

بهترین راه صید زالو از مرداب ها آن است که صیادان به جای شلوار، جوراب نازک زنانه بلند پوشیده و درون مرداب بروند، آن قدر که تا بالای ران پا در آب فرو روند. سپس با تکان دادن آب، زالو را متوجه حضور خود نمایند. زالوها با استشمام بوی انسان به سمت طعمه آمده و به جوراب می چسبند ولی نمی توانند نیش بزنند در این حالت صیاد بیرون آمده و جوراب را به صورت برعکس از پای خویش بیرون می آورد. جوراب به صورت کیسه ای درآمده و تعداد زیادی از آنها را در بر می گیرد.

زالو را در کجا پرورش دهیم؟

۱٫ برکه یا حوضچه طبیعی .
۲٫ حوضچه سیمانی .
۳٫ ایجاد حوضچه با پارچه های ضد آب .
۴٫٫ مخازن پلاستیکی .

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

برای ایجاد استخر پرورش زالو باید دقت داشت که ارتفاع استخر نباید بیشتر از ۷۵ سانتی متر و کمتر از ۵۰ سانتی متر باشد. بهتر است کف آنها را با گیاهان آبی پر کنیم که محلی مناسب براثی جفت گیری و پیله گذاری زالوها فراهم شود.
 هر کدام از روش هائی که ذکر شد دارای مزایا و معایبی نسبت به هم میباشند که پرورش دهنده باید با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب و همچنین امکانات خود نسبت به انتخاب بهترین روش اقدام نماید .
 در انتخاب روش مناسب جهت پرورش باید موارد ذیل حتما مد نظر قرار گیرد :

۱- فرار زالو

رای جلوگیری از فرار زالوها باید توری های مناسبی در محل پرورش زالو تعبیه کنیم.

۲- دسترسی زالو به اکسیژن

بایستی لوله های تخلیه آب نیز باید در دیواره های محل پرورش زالو تعبیه شوند.

۳- مکانی مناسب برای تخم گذاری زالوها

۴- کنترل دما و PH آب

زالوها جانورانی خونسرد هستند و بایستی دقت داشته باشیم که دمای آب و محل زندگی آنها نباید زیاد باشد که در این صورت به سرعت از بین می روند. استخر پرورش زالو نباید در معرض نور  آفتاب باشد و باید در سایه قرار گیرد تا دمای بالایی نداشته باشد. باید برای محل پرورش زالو ها سایه بان ایجاد کنیم که هم در معرض نور آفتاب قرار نگیرند و هم از حمله پرندگان به استخر جلوگیری شود.

نباید دمای آب بیش از ۱۰ درجه سانتی گراد باشد.غیر از آب زالو را می توان در خاک مرطوب و تمیز که در کیسه های نخی یا کتانی محصور شده باشد نگهداری کرد. درجه حرارت ایده آل برای زالوها ۷-۴ درجه سانتی گراد می باشد.

۵- غذای زالو

برای تغذیه زالوها می توان تعدادی ماهی و یا حلزون و انواع کرم ها را داخل آب  ریخت. جالب است بدانید که زالوها از بدن این جانداران و یا خون جانوران تغذیه می کنند.

کشورهای جنوب شرق آسیا از خون مارماهی یا گربه ماهی استفاده می کنند یا از لاک پشت و قورباغه که البته خون لاک پشت و قورباغه بدلیل کم خون بودن و همچنین کم خاصیت بودن خونشان و همچنین گران بودن مقرون به صرفه نمیباشد و اصلا توصیه نمیشود.

کشورهای روسیه و قزاقستان از خون گاو یا بز استفاده کرد. در این روش و شیوه تغذیه خطر بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان میتواند خطر آفرین باشد. در کشورهایی مانند روسیه و آلمان برای پرورش زالو در مقیاس صنعتی روش تغذیه زالوها به این صورت است که از خون تازه و سالم حیواناتی مانند گاو ، خرگوش و یا موش برای تغذیه زالوها استفاده می کنند.

روش دیگر تغذیه زالوها بدین گونه است که در ظرفی خون میریزند و زالو ها را در آن می اندازند و زالو ها در فضایی آزاد از خون تغذیه میکنند .

در تغذیه زالوها به این روش باید نکاتی را مدنظر داشته باشیم مثلا زالو ها هنگامی که از خون بدن طعمه خود شروع به تغذیه میکند تحت فشار قرار می گیرند و این مسئله باعث می شود که آنها مقداری غذا بخورند تا سیر شوند و بعد از خوردن غذا دست بکشند . ولی وقتی به صورت ازاد برای آنها خون بگذارید تا بخورند آنها تحت فشار شروع به غذا خوردن نمی کنند و در شرایطی آزاد تغذیه میکنند و همین قضیه می تواند باعث عدم کنترل در میزان تغذیه زالو بشود و انها بیش از حد مجاز خون بخورند پس باید هنگام تغذیه به این موضوع توجه خاصی داشته باشید.

شرکت های ایرانی موفق به فرموله کردن غذایی کاملا ارگانیک برای زالو شده است که هیچگونه خطری برای سلامتی انسان ندارد.

پرورش خانگی زالو

در روش خانگی به راحتی می‌توان در گل همراه زالو، زالو را در یخچال در دمای ۷ درجه سانتیگراد بیش از یک ماه نگهداری نمود بدون اینکه هیچ‌گونه آسیبی به زالو و قدرت مکندگی آنها وارد گردد. البته شایان ذکر است پس از گذشت مدت زمان یک ماه حتماً گل تعویض گردد زیرا زالو به خاطر پوست‌اندازی که دارند به نوعی از خود لعاب پس می‌زنند که باعث از بین رفتن شرایط مناسب نگهداری زالو در آن بستر می‌گردد. همچنین رطوبت گل در گونی نخی که در آن گزارده می‌شود باید به نحوی باشد که آب از گونی چکه ننماید و همچنین گونی خشک نباشد.

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

چنانچه در یخچال در بطری نگهداری شود و بستر نگهداری آب باشد، بهتر است هر ۴ روز یکبار آب بطری تعویض گردد و ابعاد بطری بستگی به اندازه و تعداد زالو دارد مثلاً برای ۱۰۰۰ عدد لارو زالو می‌توان بطری ۵ لیتری در نظر گرفت (لارو هر ۵ لیتر ۱۰۰۰ عدد، بچه زالو هر ۵ لیتر ۲۵۰ عدد، متوسط طبی هر ۵ لیتر ۱۰۰ عدد، زالو مولد هر ۵ لیتر ۵۰ عدد) ولی در این صورت هر ۲ روز یکبار باید آب بطری را تعویض نمود.اگر بخواهید تولید کننده لارو باشید باید از شکل خانگی بیرون آمده و محیطی صنعتی یا نیمه صنعتی را فراهم کنید.

در ازای مبلغی که به عنوان سرمایه در نظر می گیرید ، حدودا دو برابر سود دریافت خواهید کرد ؛ یعنی ۲۰ میلیون برابر با ۴۰ میلیون خواهد بود .سودناشی از این کار بابت زحمت شما است ، حتما می پرسید کدام زحمت ! در کار پرورش شما باید روزی دو بار زالوها را چک کنید ؛ زندگی زالوها به صورت گروهی است. بنابراین اگر کوچکترین بیماری ای بگیرند دست کم ۱۰۰۰ زالو درگیر می شوند و ۱۰۰۰ زالو ضرر می کنید . شاید در نگاه اول روزی دو بار سرکشی ساده به نظر بیاید اما در عمل خواهید دید که اینگونه نیست. برای آنکه زحمت شش ماهه شما در پرورش لارو ها به درستی نتیجه دهد بهتر است از تجربیات افرادی که این مسیر را طی کرده اند استفاده کنید

 

تولید  مثل  و تکثیر زالو

زالو وقتی که احساس آرامش کند اقدام به تخم گذاری میکند , یعنی وقتی که سیر باشد و از محیط بیرون احساس امنیت کند ( حرکت های زائد آب یکی از موارد بر هم زننده آرامش زالو میباشد ).
هر زالو تقریبا بین ۲۰ الی ۸۰ تخم میگذارد.
مصرف روزانه زالو در کشور بالغ بر۳۰ هزار عدد میباشد
قیمت زالو در اروپا و آمریکا بین ۶ تا ۸ دلار میباشد.
 قیمت زالو در ایران تابعی از فصل و زمان صید میباشد .

 

 

آقای تندرو پنج سال است که وارد این کار شده و سه سال است که به طور حرفه‌ای آن را دنبال می‌کند و به تازگی هم به صادرات این محصول فکر می‌کند. از او درباره تجربیات این چند سال می‌پرسیم تا او از نقطه صفر ماجرا تا الان بگوید:

پرورش زالو سرمایه زیاد نمی‌خواهد

این کار در گام اول سرمایه چندانی لازم ندارد و با یک سرمایه پنج میلیون تومانی و داخل خانه هم می‌توان کار را شروع کرد. اما در عوض به تخصص زیادی نیازمند است؛ پس اگر اولین بار است که سراغ این حرفه می‌روید، حتما با افراد باتجربه در این حیطه مشورت کنید.

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

چگونه زالو پرورش دهیم؟

اگر بخواهید در خانه به پرورش زالو بپردازید، کافی است یک وان آب داشته باشید و بلد باشید جزیره‌سازی کنید و زالوهای مولد خود را داخل آن بریزید. زالوها اواخر زمستان جفت‌گیری می‌کنند و در فصل بهار و تابستان کوکون‌ریزی (کوکون چیزی شبیه به پیله است.) می‌کنند،  پیله ها را به  اجسام سخت سخت و صخره ای می چسبانند. یعنی بستر مناسب برای پیله گذاری زالوها در طبیعت اجسام سخت است

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

بالاخره در اواخر تابستان و اوایل پاییز نوزادان زالو از داخل کوکون بیرون می‌آیند. از این زمان حدود هشت ماه زمان می‌برد که این زالوها به سن بلوغ برسند. یعنی تقریبا در عرض یک سال و سه چهار ماهه می‌توان به تولید طبیعی زالو رسید. در این مدت به سه بار غذادهی نیاز است. برای تغذیه زالوها باید بدانیم که اگر برای فرآوری زالو را پرورش می دهیم باید هر دوماه یکبار به طور متوسط تغذیه شوند تا به وزن مورد نظر برسند.حتی می‌توان با اقداماتی مثل کم و زیاد کردن دمای هوا می‌توان کاری کرد که زالوها بیشتر کوکون‌ریزی کنند و در نتیجه میزان تولید را افزایش پیدا کند.

برای تغذیه زالوها باید از خون پستاندار استفاده کرد؛ مراقب باشید حتما باید از خون پستاندار استفاده کنید وگرنه دچار مشکل خواهید شد. این نکته را فراموش نکنید شما فقط در صورتی می‌توانید به خون دسترسی پیدا کنید که مجوز رسمی داشته باشید وگرنه نمی‌توانید از سلامت خون اطمینان حاصل کنید. کم نبوده‌اند کسانی که با خونهای آلوده کل سرمایه خود را از دست داده‌اند! در این کار حتما به یک مشاور نیاز دارید که قدم به قدم شما را راهنمایی کند.

درآمد این کار خوب است؛ اگر صبور باشید

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

درآمد پرورش زالو به شرط پشتکار خوب است. شما اگر پنج میلیون تومان برای این کار سرمایه گذاری کردید، تقریبا نصف این سرمایه به خرید زالوهای مولد صرف می‌شود. زالوها دو جنسه هستند، ولی قابلیت خودباروری ندارند؛ در هر جفت‌گیری هر دو زالو بارور می‌شوند؛ بنابراین خیلی زود تکثیر می‌شوند و تعدادشان زیاد می‌شود.

برای کسی که تازه وارد این حرفه می‌شود، ضریب سوددهی با توجه به احتمالات خطا، هر زالو یک به ۱۲ حساب می‌شود و اگر بتواند به این میزان از سوددهی برسید، منطقی است و اگر به بیشتر از میزان برسید، سود بیشتری نصیبتان شده است. اگر سوددهی را همین یک به ۱۲ بگیریم و فرض کنیم دو هزار عدد از این زالوها تلف شده‌اند، حدود ۱۰هزار زالو خواهید داشت که می‌توانید حداقل ۱۸ میلیون تومان در بازار بفروشید. از این میزان باید هزینه انرژی و کارگر را کسر کنید.

البته این برآورد برای افراد ناشی است که تازه وارد این کار شده اند و در سالهای آتی این سود چند برابر  خواهد شد و به ضریبی مثل یک به ۵۰ می‌رسد. این حرفه می‌تواند خیلی درآمدزا باشد؛ گرچه این در صورت رعایت اصول کار است؛ چرا که در صورت خطا کل سرمایه شما بر باد می‌رود! درواقع این به درایت تولیدکننده برمی‌گردد که به اندازه‌ای سرمایه‌گذاری کند که بتواند برداشت کند.

ساعت کاری کم؛ درآمد خوب

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

کار پرورش زالو از شما زمان زیادی نمی‌برد؛ یعنی اگر به صورت میانگین در نظر بگیریم شما باید در روز سه ساعت مفید کارکنید. در فصل زمستان ساعت کاری کمتر و در بهار بیشتر می‌شود.  درواقع در این حرفه وقت اضافی زیادی خواهید داشت و در این وقت اضافه می‌توانید به یک شغل دوم هم فکر کنید. در ضمن به پرسنل زیادی احتیاج ندارید و در ازای هر پنج‌هزار زالو یک کارگر کفایت می‌کند.

چرا زالو؟

ارزش هر چهار زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است! زالو مصارف زیادی دارد؛ برای همین در خارج از ایران طرفداران زیاد دارد و می‌توان به راحتی آنها را صادر کرد. زالو خواص درمانی زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند. علاوه بر این موارد از زالو می‌توان در تولید مواد آرایشی‌بهداشتی استفاده کرد. با توجه به اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان را دارد، طرفدارن زیادی دارد؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشید.

آیا در این کار موفق هستید؟

اگر به دنبال شغلی زودبازده هستید، سراغ این حرفه نروید! پرورش زالو از مشاغلی است که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمند است. افراد زیادی وارد این حرفه شده اند و به علت نداشتن پشتکار زود خسته شده اند و آن را کنار گذاشته‌اند. همت و پشتکار و تخصص مهم‌ترین فاکتور برای افرادی است که وارد این کار می‌شوند. پرورش زالو از جمله مشاغل مولدی است که مشاغل جانبی زیادی در اطراف خود مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند. این کار تولیدی باعث می‌شود که اولا طب سنتی که در همه جای جهان به صورت جدی دنبال می‌شود، در ایران هم پیگیری شود و ثانیا مانع قاچاق غیرقانونی آن به کشورهایی که طالب آن هستند می‌شود و در ضمن می‌توان از این موجودات کوچک برای مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده کرد و این صنعت را هم بیش از پیش در کشور بومی کرد.

تفاوت حجامت ، فصد و زالودرمانی

پرورش زالو در ایران و کسب درآمد

فصد واژه‌ای عربی و در اصل به معنای شکافتن و زدن رگ است که در گذشته به وسیله یک ابزار کوچک فلزی به نام «نیشتر» انجام می‌شد که شکل و اندازه آن برای هر رگ متفاوت بود.

حجامت نیز روشی برای خارج کردن خون آلوده از بدن است. معمولا حجامت از پشت کمر انجام می شود . حجامت به این صورت انجام می شود که در ابتدا خون های آلوده توسط مکش لیوان یک بار مصرفی در محل مورد نظر که معمولا پشت کمر است جمع می شوند و با زندن تیغ و ایجاد چند خراش سطحی بر روی موضع مورد نظر خون آلوده به بیرون می جهد .

زالودرمانی نیز یکی از روشهای خونگیری است و تفاوت با دو روش بالا در این است که عمده تاثیر زالودرمانی به علت خواص بزاق دهان زالو است که فواید بسیاری برای آن برشمرده شده است.

حجامت برای جلوگیری از انواع سکته های قلبی و مغزی مفید است و تحقیقات نشان داده شده است که تغذیه ی سالم و استفاده از روشهای حجامت و زالودرمانی باعث سلامت بدن و طول عمر افراد می گردد. هیچ گاه خون گیری با حجامت و فصد یکسان نیست در واقع هر کدام خواص خود را دارند.

برای مثال بیماری هایی مانند سرخک و سرخچه که اکثر کودکان به آن مبتلا می شوند با حجامت بهبود می یابد اما خونگیری در این موارد توصیه نمی شود همچنین این مورد برای بیماری دیابت نیز صادق است که استفاده از حجامت و زالودرمانی برای دیابت مفید است و اکثر پزشکان این درمان را تجویز می کنند اما خونگیری در مورد دیابت توصیه نمی شود.

 

زالودرمانی

شیخ ابوعلی سینا در کتاب قانون صریحتا بیان کرده اند که زالو درمانی از حجامت برتر است چرا که زالو درمانی خون های عمقی بدن و سوداهای داخل بدن را درمان میکند ولی حجامت فقط خون های سطحی پوست را از بین میبرد.

هر نقطه از بدن که عفونی شده باشد می تواند با زالو درمانی ریشه کن کرد، همه بیماری ها با زالو درمانی ناحیه خاص از بدن درمان می شوند از جمله این بیماری ها می توان به بیماری های ام اس، آلزایمر،واریکوسل ،تصلب شرایین عروق مغزی، سرع ، ، زخم معده، پروستات، التهاب کبدی و خیلی از بیماری های مربوط به عروق بدن می تواند با زالو درمانی هر ۲ هفته یکبار یا هر ماه یکبار درمان شود.

نسخه ای که برای نابارورها پیچیده می شود
 زالو درمانی می تواند ناباروری در مردان را درمان کند، همچنین زالو درمانی کاهش احساسات و عواطف زناشویی را در مردان و زنان از بین می برد و سردی روابط در بعضی از زوجین را نیز درمان می کند.

استفاده از مواد ضد عفونی کننده و شستو شوی بدن یا مواد معطر قبل از زالو درمانی ممنوع است، استفاده از هر نوع ماده شیمیایی معطر۷۲ ساعت قبل از زالو درمانی برای شست و شوی بدن موجب اختلال در درمان می شود.

اگرخون ناحیه ای که زالو انداخته شده بند نیاید می توان با گذاشتن خمیری از زردچوبه و عسل خون ریزی را بند آوریم .زالو یکبار مصرف است و پس از استفاده از آن به کمک نمک آنها را می کشیم .

آیا زالوهای پزشکی می توانند ناقل بیماری باشند؟

طبق نظر محققین زالوهای موجود در زمین های شلتوک و در فیلیپین , نقش بسزایی در انتقال ارگانیسم های بیماری زا مسبب طاعون گاوی را ایفا میکنند . زالوهای خشکی که در جاوه اندونزی هستند انتقال دهنده تاژک دار انی به نام هرپتوموناس هستند که باعث زخم های قانقاریایی می شوند ولی زالوهای پزشکی از مدل هیردومدیسینالیس می باشند و در ایران از  تالاب هایی در جاهایی از گیلان صید می شوند و انتقال دهتده هیچ بیماری نیستند.

زالوهای پزشکی علیرغم سایر زالوها شدیدا به آبهای کثیف حساس می باشد و عموما از آب های تمیز صید می شوند .

زالو قبل از اینکه نیش بزند محل مورد نظرش را با بزاق خود که حاوی مواد آنتی بیوتیک است تمییز می کند و بعد بوسیله بادکش قدامی خود که در زیرش خلاء نسبی ایجاد کرده محل را می پوشاند تا ارتباط آن را با محیط اطراف قطع می کند و بعد از ان شروع به آشامیدن خون می کند

پس از رها کردن موضع به علت خونریزی بعد مکیدن خون توسط زالوهای پزشکی از زخم ,  زخم را شسته می شورند و همین جریان خون که در رگ است از ورود میکروارگانیسم  ها به داخل زخم جلوگیری خواهد کرد و سپس شخصی که زالو را  می اندازد محیط اطراف زخم را با آب جوش یا صاف شده دم کرده آویشن تمییز خواهد کرد و بهد از ان با استفاده از وسائل استریل زخم را به خوبی پانسمان  می کند . که با این روش اگر هم بدن زالو آلوده باشد امکان انتقال  آلودگی از بین می رود

 

زالودرمانی چه عارضه هایی ممکن است داشته باشد؟

گاهی ممکن است پس از زالودرمانی عوارض بسیار محدودی در بیمار مشاهده شود که البته احتمال بروز برخی از آن‌ها بسیار نادر است. با وجود این بهتر است از وجود این عوارض پیش از استفاده از این شیوه درمانی آگاه باشید.

خونریزی زیاد از محل گزش به‌ویژه در شرایطی که تعداد زالوهای استفاده شده زیاد باشد از شایع‌ترین این عوارض است. به‌عنوان مثال درصورتی که از ۰۲ زالو به‌طور همزمان استفاده می‌شود مقدار خونی که از بدن بیمار خارج می‌شود ممکن است کم خونی ایجاد کند.

حساسیت به زالو از موارد بسیار نادر ولی محتمل است

اگر فردی مبتلا به بیماری باشد که به واسطه آن با مشکل انعقاد خون روبه‌رو است باید این مسئله را با درمانگر خود حتما مطرح کند.

زالودرمانی به‌طور کلی یکی از شیوه‌های درمانی کم خطر و کم عارضه است. البته باید توجه داشته باشید که خطرات محدود این شیوه درمانی درصورتی که به متخصص متبحر و آشنا به طب سنتی مراجعه کنید قابل کنترل و پیشگیری است

مکیدن زالو ها و حرکاتشان را در کلیپ می توانید ببینید. زالو درمانی حدودا یک ساعت طول می کشد. درد آن از حجامت بیشتر است و شخص باید مقداری درد تحمل کند(درد آن خیلی زیاد نیست و مریض بدون سر و صدا راحت تحمل می کند). شکایت این بیمار از سردرد بوده و قبلا از این روش جواب گرفته است. برای درمان او 6 زالو در سه ناحیه از بدنش گذاشته اند(مچ هر دو دست و بین دو کتف)

دکتر حسن حاج طالبی ( دارای مدرک دکترای پزشکی )از معدود پزشکانی هستند که در در زالو درمانی علمی تحقیقات گسترده ای را انجام داده اند و از زالو درمانی برای ده ها هزار از بیمارن خود استفاده کرده اند و یافته های بسیار با ارزشی را بدست اورده اند که در دنیا اولین بار است ایشان یک کلینیک درمانی علمی وتحقیقاتی دارند که زالو درمانی انجام می دهند و البته بااکثر مراکز علمی زالو درمانی درجهان ارتباط دارند

وان پرورش زالو

فیلم فارم آبی پرورش و نگهداری زالو _(سایت پارس هیرو)

برای دانلود این مطلب به صورت PDF روی دکمه زیر کلیک نمایید.

دانلود

منبع : http://e-tar.ir

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
کلینیک گیاهپزشکی راه سبز آذرشهر مدیر سایت: ضیا نجفی بولحسنی تلفن: 04134236636 موبایل: 09148982433 فروش حشرات - فروش نمونهای بیماریها - فروش علف های هرز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  شما کدامیک از اصطلاحات زیر را می پسندید؟


  شما برای کنکور کارشناسی ارشد گیاهپزشکی کدام گرایش از گزینه های زیر را ترجیح میدهید؟  آمار سایت
 • کل مطالب : 93
 • کل نظرات : 76
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 104
 • آی پی امروز : 19
 • آی پی دیروز : 54
 • بازدید امروز : 112
 • باردید دیروز : 132
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 112
 • بازدید ماه : 6,762
 • بازدید سال : 42,654
 • بازدید کلی : 1,023,451